Як повідомляють у прес-службі Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати безкоштовно або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:
1. Серцево-судинні захворювання.
2. Бронхіальна астма.
3. Цукровий діабет II типу.
Програма вводиться в дію Постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів». Відповідно до цієї постанови, з 1 квітня 2017 р. проводиться відшкодування вартості лікарських засобів під час амбулаторного лікування осіб із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом II типу, бронхіальною астмою за переліком міжнародних непатентованих назв (МНН) лікарських засобів, згідно з додатком.
Дія цієї постанови поширюється на лікарські засоби, що в установленому порядку зареєстровані в Україні, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» (Офіційний вісник України, 2009 р., № 27, ст. 906; 2016 р., № 3, ст. 166), вартість яких відшкодовується під час амбулаторного лікування осіб, що страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальну астму, і лікарські засоби, включені до переліку, зазначеного у пункті 1 цієї постанови, крім діючих речовин (субстанцій) та лікарських засобів, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів (магістральними формулами) та на замовлення лікувально-профілактичних закладів із дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин.
Ціни на лікарські засоби підлягають державному регулюванню відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 »Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 84, ст. 2825; 2017 р., № 13, ст. 361) та від 9 листопада 2016 р. № 862 «Про державне регулювання цін на лікарські засоби» (Офіційний вісник України, 2016 р., № 95, ст. 3102).
Рецепти на лікарські засоби виписуються за місцем надання медичної допомоги особам, що страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальну астму, на рецептурних бланках форми № 1 із зазначенням МНН лікарських засобів, дозування та форми випуску, кількості одиниць для лікування.
Відшкодування вартості лікарських засобів здійснюється за рахунок коштів цільової субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам.
МНН, що входять до програми «Доступні ліки» і вартість яких відшкодовується
Серцево-судинні захворювання
- Аміодарон (Amiodarone)
- Амлодипін (Amlodipine)
- Атенолол (Atenolol)
- Верапаміл (Verapamil)
- Гідрохлоротіазид (Hydrochlorothiazide)
- Спіронолактон (Spironolactone)
- Фуросемід (Furosemide)
- Дигоксин (Digoxin)
- Еналаприл (Enalapril)
- Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
- Карведилол (Carvedilol)
- Клопідогрель (Clopidogrel)
- Метопролол (Metoprolol)
- Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
- Симвастатин (Simvastatin)
- Бісопролол (Bisoprolol)
Бронхіальна астма
- Беклометазон (Beclometasone)
- Будесонід (Budesonide)
- Сальбутамол (Salbutamol)
Діабет ІІ типу
- Метформін (Metformin)
- Гліклазид (Gliclazide)
Що необхідно знати лікарю при зверненні до нього пацієнта, який бажає стати учасником програми «Доступні ліки»?
Правила виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення (далі — Правила) затверджено наказом МОЗ України від 19 липня 2005 р. № 360. Для можливості отримання пацієнтом лікарського засобу за програмою «Доступні ліки» лікар має правильно виписати рецепт на бланку форми № 1, зазначивши у ньому відповідну МНН з Переліку. На кожну призначену лікарем МНН має бути виписано окремий рецепт.
Наказом МОЗ України від 16.02.2017 р. № 153 вносяться зміни до Правил.
Згідно зі змінами у рецептах латинською мовою зазначають:
- назву лікарського засобу, а саме: МНН, торгову назву у випадках, визначених Правилами;
- назву формоутворювальних та коригувальних речовин;
- склад лікарського засобу, лікарську форму;
- звернення лікаря до фармацевтичного працівника про виготовлення та видачу ліків.
Використання латинських скорочень дозволяється тільки відповідно до прийнятих у медичній і фармацевтичній практиці (додаток 3 до Правил).
Забороняється скорочення близьких за найменуванням інгредієнтів, що може призвести до плутанини стосовно того, який лікарський засіб виписано.
Торгова назва зазначається, якщо:
- препарат не має МНН;
- належить до лікарських засобів біологічного походження, подібних біологічних препаратів (біосимілярів);
- підлягає предметно-кількісному обліку;
- відпускається на пільгових умовах чи безоплатно, крім препаратів за переліком МНН лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів».